BBB Tradiční lněná fermež 20 L

 
Akce
 

Lněná fermež je tradiční přírodní surovina pro přípravky na ochranu dřeva. Tradiční lněná fermež je vyrobena z lněného oleje a neobsahuje žádná rozpouštědla a těkavé látky. Tradiční lněná fermež zvýrazňuje přirozený vzhled a kresbu dřeva. Upozornění: Přírodní rostlinné oleje jsou po staletí používány jako tradiční suroviny a přísady pro formulaci různých směsí, napouštědel a nátěrů na ochranu dřeva a dřevěných výrobků. Vůči olejovým lazurám, nátěrům a barvám vytvářejí přírodní alternativu a doplněk. Zvýrazňují krásu a kresbu dřeva. Jsou určeny především pro profesionály v oboru povrchových úprav dřeva.

Dostupnost Skladem
Běžná cena 4 055,92 Kč
Ušetříte 811,18 Kč (–20 %)
Cena 2 681,60 Kč bez DPH
3 244,74 Kč / ks    
Značka BBB barvy
Kategorie TRADIČNÍ OŠETŘENÍ DŘEVA
 

Lněná fermež

BBB tradiční lněná fermež se vyrábí tepelnou úpravou (polymerizací) lněného oleje. Lněná fermež je tradiční přírodní surovina, která se často využívá jako pojivo pro formulaci různých nátěrů a barev a také jako přísada do různých směsí a přípravků (nejčastěji spolu s vhodnými ředidly, kovovými sušidly, přírodními vosky, kalafunou či jinými oleji). Takové směsi a přípravky jsou po staletí tradičně používány pro ošetření dřeva a dřevěných výrobků.
Tradičně byly přípravky s fermeží (bez obsahu ředidel) zahřívány v horké vodní lázni a poté se horké nanášely na dřevo. Aplikace se prováděla v několika vrstvách a s delším časovým odstupem mezi jednotlivými nátěry, dokud bylo dřevo schopné tyto směsi absorbovat. Po několika hodinách od nátěru se nevsáknuté přebytky setřely z povrchu dřeva hadrem. Přípravky s fermeží vytvrzují (schnou) zpravidla několik dnů až týdnů. Jejich výhodou je, že neuzavírají dřevo a umožňují mu přirozeně „dýchat“.
Poznámka: Nevsáknuté přebytky většiny olejových přípravků (včetně nátěrů na bázi fermeže) je nezbytné ze dřeva důkladně setřít. Pokud na dřevě (většinou na špatně nasákavých částech dřeva – zpravidla na sucích a dřevních žilách a obzvláště v případě tangenciálně řezaného dřeva) zůstanou nevsáknuté zbytky oleje, tyto vytvářejí nevzhledné lesklé skvrny (fleky, mapy), které velmi dlouho (i v řádu mnoha měsíců) zůstávají lepkavé, zachycují špínu a nečistoty a znehodnocují tak celý nátěr.
VAROVÁNÍ! Protože je lněná fermež polymerizovaný olej, a protože polymerizace je exotermickou reakcí (dochází při ní k uvolňování energie – tepla), hadry namočené ve fermeži (nasáklé fermeží po stírání nevsáknutých přebytků oleje) představují požární riziko a mohou se samy vznítit. Je proto nezbytné hadry nasáklé fermeží neprodleně zlikvidovat (spálit), vyprat a rozprostřít k proschnutí, nebo uložit do nádoby s vodou.
Přípravky na bázi fermeže po aplikaci na dřevo pomalu zasychají a mírně se smršťují. Nevytváří „lakový povrch“, ale vsáknou do pórů dřeva a zvýrazní tak texturu (kresbu) dřeva. Napuštěné dřevo časem žloutne (jantarová barva) a tmavne. Měkké dřevo dokáže absorbovat více přípravku než tvrdé dřevo, ale pak také déle vytvrzuje (schne).
Přípravky na bázi fermeže zvyšují odolnost dřeva proti poškození a jsou snadno opravitelné. Zvyšují také odolnost dřeva proti vlhkosti (zpomalují pronikání vlhkosti do dřeva).

Upozornění: Přírodní rostlinné oleje jsou po staletí používány jako tradiční suroviny a přísady pro formulaci různých směsí, napouštědel a nátěrů na ochranu dřeva a dřevěných výrobků. Vůči olejovým lazurám, nátěrům a barvám vytvářejí přírodní alternativu a doplněk. Zvýrazňují krásu a kresbu dřeva. Jsou určeny především pro profesionály v oboru povrchových úprav dřeva.

TECHNICKÉ ÚDAJE:
Název : tradiční lněná fermež
Ostatní názvy : fermež, lněný olej oxidovaný, lněný olej vařený
Číslo CAS : 8006-64-2
EINECS : 272-038-8
Vzhled : žlutá kapalina bez mechanických nečistot
Číslo kyselosti : Max. 5 mg KOH/g
Viskozita dle Höpplera : 70,0 – 100,0 mPa.s při 20°C
Barva Gardner : 8,0 – 12,0
Index lomu : 1,4810 – 1,4850
Číslo zmýdelnění : 185 200 mg KOH/g
Obsah vody : Max. 0,2 %
Hustota (při 20°C) : 0,928 – 0,950 g/cm3

ŘEDIDLA:
Terpentýnový olej balzámový, terpentýnový olej dřevný, pomerančový olej, bezaromátová ředidla LB-40 a LB-60

ŘEDĚNÍ:
Lněná fermež nezahřátá je pro aplikace poměrně viskózní. Pokud fermežové přípravky nechcete zahřívat, je vhodné je před aplikací naředit v poměru cca 10:1 až 10:3 vhodným ředidlem.

VYDATNOST:
1 litr tradičního přípravku na bázi fermeže vystačí přibližně na 12-15 m2 ošetřované plochy při prvním nátěru (záleží na savosti podkladu), při druhém nátěru je vydatnost větší.
DOBA SUŠENÍ:
Zpravidla několik dní.
Poznámka: olejové přípravky na bázi fermeže vsáknou do ošetřovaného povrchu (nejčastěji dřeva) zpravidla do 1 dne. K úplnému vytvrzení olejových přípravků dochází při běžném nátěru a za běžných podmínek přibližně po 1-2 týdnech schnutí. S vyšší teplotou a především s vyšší cirkulací vzduchu (například s pomocí ventilátoru) se doba vytvrzování zkracuje.

APLIKACE:
Pro výrobu antikorozních a ochranných nátěrů, pro tiskárenství, k formulaci přípravků pro tradiční ochranu dřeva.

POKYNY PRO SKLADOVÁNÍ:
Skladujte v uzavřených nádobách při teplotách 10 – 30°C, bez přístupu světla. Chraňte před teplotami nad 40°C.

DOBA EXPIRACE:
12 měsíců od data plnění (v originálním balení).

BALENÍ:
HDPE kanystr 20 litrů.

ZDRAVOTNÍ A BEZPEČNOSTNÍ ZAŘAZENÍ:
Obaly jsou opatřeny štítky s bezpečnostními údaji, které by měly být dodrženy. Další informace o nebezpečných vlivech a ochraně jsou podrobně uvedeny v bezpečnostních listech. Bezpečnostní listy jsou k dispozici na vyžádání.

 

velikost balení (?) 20 lt

images

 Tato česká značka barev je ryze věrná povrchovým úpravám dřeva. V posledních několika letech začala značka BBB barvy svým zákazníkům dodávat materiály pro přírodní ochranu dřeva, především přírodní oleje a vosky.

 Nejnověji pak moderní polymerizované oleje a směsi olejů (vařené oleje), které jsou díky úpravě ve speciálních reaktorech mnohem odolnější a pro úpravu dřeva vhodnější než tradiční, pouze rafinované přírodní oleje.

 BBB barvy velmi úspěšně spolupracují s několika tuzemskými výrobci nátěrových hmot, kteří podle jejich podnětů vytvářejí nové materiály na bázi upravených přírodních olejů a vosků.

Mnohé tyto materiály jsme aplikovali a testovali ve spolupráci se značkou BBB barvy na různých masivních dřevostavbách. Nabízený sortiment obsahuje vyvinuté a odzkoušené oleje, olejové lazury, vodou ředitelné modifikované oleje, modifikované vodou ředitelné lazury s voskem a pod., které posléze tónujeme zákazníkům speciálními mikronizovanými pastami do řady tradičních i módním trendům poplatných barevných odstínů.