Barvy na dřevo v interiéru

Barvy na dřevo v interiéru.

Jak a čím natřít dřevo uvnitř roubenky a srubu?

Dnešní život v masivních dřevostavbách představuje přirozené zdravé bydlení, které majiteli srubu, roubenky nebo jiné masivní dřevostavby umožňuje žít v tradičním přírodním interiéru a zároveň moderně. Nové roubení, obložení stěn, stropů v interiéru v přírodním vzhledu nebo přiznané krovy, stropní trámy a podbití šikmých stěn v podkroví působí krásně s tradiční atmosférou, ale zároveň díky bělené přírodní povrchové úpravě moderně a nadčasově. A tady přichází ta otázka pro majitele interiérů masivní dřevostavby jak dlouhodobě udržet světlý tón dřeva, který nám v kombinaci s denním světlem vytváří příjemnou atmosféru a klima uvnitř interiéru. Olejovaný nebo voskovaný povrch dřeva interiéru zvyšuje celkový estetický vjem. Do budoucna nám pravidelná péče pomocí ekologicky šetrného rostlinného mýdla udrží příjemným způsobem dům v čistotě. Pečujícím voskem a ošetřujícím olejem dokážeme v budoucích letech při údržbě a péči dlouhodobě chránit póry dřeva proti prachu. 

Dřevo mění barvu

Možná se někdo domnívá, že pokud na dřevo nepůsobí povětrnostní vlivy, není potřeba ho chránit. Bohužel, ale i v interiéru dřevo působením UV záření z denního světla, které proniká okny, se dřevo barevně mění. Nejvýznamnější složkou slunečního záření z pohledu povětrnostního stárnutí dřeva je UV záření, které ve dřevě vyvolává fotochemické reakce. Molekuly dřevní hmoty absorbují UV záření a dochází k fotodegradaci dřeva. Fotodegradace dřeva probíhá až do hloubky 3mm od povrchu dřeva, při které je rozštěpen lignin, který velmi dobře absorbuje UV záření. Lignin je degradován a to se na povrchu dřeva projevuje žloutnutí, tmavnutím (hnědnutím) až šedivěním (ve venkovním prostředí).

Několik lidových pojmenování této oxidace dřeva (např. žloutnutí dřeva, tmavnutí dřeva, stárnutí dřeva, dřevo má medovou až jantarovou barvu, šednutí dřeva), které můžete zaslechnout právě od nás při konzultacích a rozhovorech čím a jak ošetřit interiér.  

Jak a čím zpomalit žloutnutí (tmavnutí) dřeva v interiéru?

Vhodným řešením jsou oleje a vosky bílé (bělené) s různou intenzitou (obsahem) bílého pigmentu, které dřevu poskytnou dlouhodobě přirozený světlý odstín. Oleje a vosky s obsahem bílého pigmentu zpomalí žloutnutí, tmavnutí (oxidaci) dřevěných stěn, stropů, stropních trámů, krovů a obložení, a současně poskytnou moderní a čistý vzhled v tradičních dřevostavbách. Bílým (běleným) transparentním olejem nebo voskovou lazurou ošetřené dřevo díky omezené bílé pigmentaci si dlouhodobě zachovává přirozenou optiku a kresbu.

Mnoho majitelů dřevostaveb touží ošetřit dřevo transparentním olejem a voskem bez pigmentu. Zde se, nabízí ošetřit dřevo před finálním olejováním speciálním výrobkem, který posiluje a zvyšuje odolnost dřeviny vůči ultrafialovému záření. BSP stabilizátor dřevního ligninu funguje jako "blokátor žloutnutí dřeva". Olejováním resp. voskováním se nemění vlastnosti dřeva, ale jakmile ošetříme dřevo přírodním olejem bez UV filtru respektive bez obsahu bílého pigmentu, dojde v průběhu několika měsíců k ztmavnutí, žloutnutí dřeva, které postupně získá medovou až jantarovou barvu. Před samotným nátěrem dřeva přírodním olejem bezbarvým, nebo voskovou lazurou bezbarvou je proto vhodné nejdříve ošetřit dřevo BSP stabilizátorem dřevního ligninu, který poskytne výrazné zpomalení žloutnutí dřeva. Stabilizátor dřevního ligninu je vhodný jen pro nové neošetřené měkké dřeviny (smrk, jedle, borovice).

Proč potřebujete brousit povrch interiérového dřeva srubů a roubenek před ošetřením olejem nebo voskem?

Protože, povrchové broušení:

- odstraňuje zažloutlé (oxidované) dřevo

- odstraňuje případné nečistoty

- odstraňuje drobné škrábnutí a promáčkliny 

Proč se vyplatí brousit dřevo, i když se jeví „dokonalé - hladké“?

- otevírá póry dřeviny pro lepší savost

- sjednocuje strukturu povrchu dřeva a zlepšuje jeho savost, která je velmi důležitá pro přirozeně rovnoměrné probarvení dřeviny pigmentovaným (bílým) olejem nebo voskovým nátěrem.

Postup broušení interiérových srubových a roubených dřevěných stěn a stropních trámů.

Srubovou kulatinu interiéru doporučujeme vždy brousit ve dvou krocích broušení. V prvním fázi srubovou kulatinu brousíme úhlovou bruskou s pomocí brusných kotoučů SIA 1815 průměr 125 mm v zrnitosti P60 nebo P80. Ve druhém kroku dokončíme broušení kulatiny broušením opět brusným kotoučem zrnitosti P100 nebo P120 opět pomocí úhlové brusky opatřenou měkkým unášečem 125 mm se suchým zipem.

Roubené trámy interiéru doporučujeme také vždy brousit ve dvou krocích. V prvním fázi roubené trámy brousíme úhlovou bruskou s pomocí brusných kotoučů SIA 1815 v zrnitosti P80. Finální broušení ve druhém kroku doporučujeme provádět excentrickou bruskou brusivem SIA se zrnitostí P100 nebo P120.

Lepené roubené trámy pokud nejsou silně špinavé a poškozené, lze brousit v jednom kroku ideálně excentrickou bruskou s brusným kotoučem SIA zrnitosti P100 nebo v případě velmi mírného zažloutnutí brusným kotoučem zrnitosti P120.  Hoblované povrchy (například palubkový obklad) doporučujeme také brousit pomocí excentrické brusky brusným kotoučem zrnitosti P120.   Broušením se póry dřeviny otevřou a umožní oleji vsáknout se hlouběji a pevněji se vázat na dřevo.  


 Jakým olejem nebo voskem ošetřit vnitřní dřevěné stěny, stropy, podkroví, stropní trámy, palubkové obklady, biodesky, kleštiny, krokve apod.)

Všechny níže uvedené olejové a voskové nátěry německých značek LEINOS a LIVOS máme osobně vyzkoušené při realizacích nátěrů ve srubech a roubenkách.

Produkty pro ošetření interiérového dřeva masivních dřevostaveb můžeme rozdělit do čtyř základních skupin:

 1. Ošetření přírodním bezbarvým olejem s obsahem rozpouštědla – tyto oleje jsou nejčastěji směsi přírodního, vařeného lněného a tungového (dřevního) oleje nebo samostatný polymerovaný světlicový (saflorový) olej. Pro realizaci nátěrů doporučujeme tyto bezbarvé oleje:
 • LEINOS 240.002 Tvrdý olej bezbarvý
 • LEINOS 241 Tvrdý olej světlý (jasný) bezbarvý
 • LIVOS KALDET 270.002 Olejová lazura (mořidlo) do interiéru bezbarvá 
 1. Ošetření přírodním olejem bílým transparentním s obsahem rozpouštědla – oleje bělené obsahují bílý pigment, který zpomaluje žloutnutí dřeva. Oleje bílé zachovávají přírodní (natural) vzhled dřeva a zároveň díky transparentnímu vzhledu přiznávají kresbu dřeva.
 • LEINOS 240.202 Tvrdý olej bílý
 • LEINOS 240.101 Tvrdý olej sytě bílý
 • LIVOS KUNOS 244.202 Olejová lazura do interiéru bílá

        - Tyto bílé oleje jsou transparentní. Nejedná se o krycí oleje.  

 1. Ošetření přírodním olejo-voskem bezbarvým (bez obsahu pigmentu) – tyto oleje jsou směsí přírodních polymerovaných olejů a vosků. Nejčastěji se do těchto olejů používá včelí a karnaubský vosk. Doporučujeme tyto bezbarvé voskové oleje:
 • LEINOS 342 Tekutý vosk s integrovaným základem
 • LIVOS GORMOS 267 voskový olej bezbarvý bez obsahu rozpouštědel – produkt vhodný pro jedince citlivé na rozpouštědla. 
 1. Ošetření dřeva voskovou lazurou na vodní bázi – tyto voskové nátěry jsou velmi ekologicky šetrné a neobsahují rozpouštědla. Díky svému složení jsou ideální pro jedince citlivé na rozpouštědla. Jsou velmi snadno zpracovatelné a díky obsahu karnaubského vosku dobře leštitelné.
 • LEINOS 600.002 vosková lazura bezbarvá
 • LEINOS 600.202 vosková lazura bílá
 • LIVOS BODIOS 340.002 vosk na vodní bázi bezbarvý
 • LIVOS BODIOS 340.201 vosk na vodní bázi bílý

 

Nejčastěji doporučujeme a aplikujeme v roubených a srubových domech tyto skladby olejů a voskových lazur:

Ošetření přírodním olejem LEINOS 241 bezbarvým s pomocí BSP stabilizátoru dřevního ligninu

vhodné pro interiéry kanadských srubů, pro interiéry roubených staveb a také pro moderní interiéry z dřevěných obkladů (např,biodesky, palubkové obklady)

LEINOS tvrdý olej světlý je nejméně žloutnoucí přírodní olej. Obsahuje vařený světlicový (saflorový) olej. Jedná se o základní stavební kámen olejových systémů LEINOS pro ošetření nábytku, stěn a podlah v interiéru. Používá se jako základní bezbarvý pod odolné vrchní oleje a, nebo jako samostatný dvouvrstvý nátěr pro méně namáhané dřevěné povrchy, například obložení stěn, stropů v interiéru a masivních dřevěných stěn roubenek a srubů.  Je zároveň ideální pro nátěry srubových interiérů, kde nelze na srubové kulatině dosáhnout dokonale vybroušeného povrchu pro aplikaci tónovaných (bělených) olejů. Jakmile požadujete co nejvyšší možné zpomalení tmavnutí dřeva a odolnost vůči ultrafialovému záření, pak doporučujeme před prvním nátěrem olejem, ošetřit dřevo BSP stabilizátorem dřevního ligninu. Ošetřením LEINOS 241 tvrdým olejem světlým lze v kombinaci se stabilizátorem dřevního ligninu, zpomalit tmavnutí dřeva a chránit dřevo před medově - jantarovým vzhledem, který časem v průběhu několika let dřevo získá při běžném ošetření např. surovým lněným olejem.

1. vrstva ošetření dřeva - BSP stabilizátorem dřevního ligninu  - nanášení stabilizátoru na dřevo provádějte štětcem nebo stříkáním. Doba schnutí min. 6 hodin před prvním nátěrem Tvrdý olejem LEINOS 241. Nářadí po aplikaci stabilizátoru vyčistíte vlažnou vodou.

2. a 3. vrstva ošetření dřeva - LEINOS 241 Tvrdým olejem světlým (jasným) - nanášení oleje provádějte pomocí štětce, nanášecího rouna, nebo stříkáním. Doba schnutí mezi jednotlivými nátěry min. 16 až 24 hodin. Přebytky olejů doporučujeme zapracovat (zaleštit) pomocí bavlněné textilie nebo netkané textilie bílého PADu do 30 minut po nanesení druhé a třetí vrstvy nátěru. Nářadí bezprostředně po aplikaci olejů vyčistíte ředidlem LB-60 nebo ředidlem LEINOS 200.  

Ošetření přírodním olejem LEINOS 240.202 s bílým pigmentem

vhodné pro interiéry kanadských srubů, pro interiéry roubených staveb a také pro dřevěné interiéry moderních dřevostaveb (obklady z biodesky, palubkový obklad)

Chceme-li docílit co nejpřírodnějšího vzhledu dřeviny a po broušení kulatiny chceme zachovat co nejpřirozenější vzhled pomůže nám k tomu přírodní olej tónovaný bílým pigmentem. LEINOS Tvrdý olej bílý je základní kámen olejových systémů LEINOS pro ošetření nábytku, stěn a podlah v interiéru. Používá se jako základní bezbarvý či barevný impregnační nátěr pod odolné vrchní oleje, a nebo jako samostatný dvouvrstvý nátěr pro méně namáhané dřevěné povrchy, například obložení stěn a stropů v interiéru. Výhodou těchto olejů je, že obsahují vařený tungový a ricinový olej, což výrazně zvyšuje jejich odolnost a zasychání, které je rychlejší než u čistých surových olejů. U tónovaných olejů je nutné velmi dobře připravit (vybrousit) dřevinu pro probarvení (moření) olejem 1. vrstvou nátěru. Doba schnutí 1.vrstvy nátěru minimálně 12 hodin. - ideálně 24 až 48 hodin před druhou vrstvou nátěru

1. vrstva ošetření dřeva LEINOS 240.202 Tvrdý olej bílý - nanášení oleje na srubovou kulatinu nejlépe štětcem případně stříkáním s důkladným zapracováním pomocí štětce nebo bílého PADu. Doba schnutí 1.vrstvy nátěru minimálně 12 hodin. - ideálně 24 až 48 hodin před druhou vrstvou nátěru. Nářadí po aplikaci vyčistíte ředidlem LB-60 nebo ředidlem LEINOS 200.

2. vrstva ošetření dřeva LEINOS 240.002 Tvrdý olej bezbarvý - doporučujeme nanášet štětcem nebo stříkáním a bezpodmínečně je nutné olej zapracovat bílým SUPER PADem nebo bavlněným hadrem do 30 minut po nanesení druhé vrstvy nátěru. 

Ošetření voskovou lazurou s bílým pigmentem

vhodné pro masivní roubené stavby a pro moderní interiéry s dřevěným obkladem (např. biodesky, palubkový obklad)

Vosková lazura na vodní bázi pro šetrné ryze ekologické ošetření palubkových podkrovních obkladů, stropů, obložení stěn z biodesek a nábytku. Díky krémové konzistenci se lazura snadno a rovnoměrně aplikuje na dřevěný podklad měkkým jemným hadříkem, nanášecím rounem nebo štětcem a doporučujeme zapracovat bílým SUPER PADem nebo nanášecím rounem ihned po nanesení vrstvy. Díky svému složení je rychleschnoucí a můžete aplikovat dvě vrstvy nátěru v jednom dni. Díky obsahu karnaubského vosku je vosková lazura dobře a snadno leštitelná a poskytne dřevu nádherný hedvábný voskový povrch velmi příjemný na dotek. Vosková lazura LEINOS 600 je ideálním produktem pro jedince citlivé na rozpouštědla, protože vosková lazura neobsahuje žádné rozpouštědla a při aplikaci nevytváří zápach. Intenzitu bílého pigmentu voskové lazury si můžete upravit smícháním různých poměrů voskové lazury bezbarvé a bílé. Velmi příjemný bělený povrch jsme často v interiérech docílili poměrem smíchání 1:1 bílé a bezbarvé voskové lazury.

1. vrstva ošetření dřeva LEINOS 600.202 vosková lazura bílá - nanášení voskové lazury je ideální pomocí nanášecího rouna nebo štětce.

2. vrstva ošetření dřeva LEINOS 600.002 vosková lazura bezbarvá - doporučujeme zapracovat bílým SUPER PADem nebo nanášecím rounem ihned po nanesení vrstvy.


Upozornění: Přírodní oleje LEINOS a LIVOS vyžadují ke schnutí dostatečné množství vzdušného kyslíku. Při zpracování a sušení produktu je proto nutné zajistit optimální cirkulaci čerstvého vzduchu, v objektech bez pohybu vzduchu použijte např. ventilátor.


Nabízíme a doporučujeme vzorky nátěrů pro otestování vhodného oleje nebo vosku.

Výběr produktů značek LEINOS a LIVOS pro interiérové nátěry je široký a můžeme Vám nabídnout další řady olejů a vosků, které dokážou velmi příjemně, vkusně, moderně a ekologicky ošetřit Vaše dřevěné interiéry. Nicméně pro přesnější výběr a orientaci v ošetření dřeva doporučujeme navštívit naší prodejnu v Ostravě - Hrabové, kde Vám osobně ukážeme reálné vzorníky olejů a vosků a poradíme s výběrem nejvhodnějšího oleje nebo vosku pro Vaši dřevostavbu nebo nás můžete kontaktovat telefonicky v pracovní dny od 8 – 16 hodin a my Vám poradíme s výběrem olejů a vosků na dřevo.

Jelikož chceme, aby se naši zákazníci ve svém budoucím dřevěném interiéru cítili co nejlépe, vždy se snažíme připravit vzorky olejů a vosků, které si  mohou sami vyzkoušet, vzorovat a otestovat, nejlépe přímo v interiéru dřevostavby (např. v technické místnosti, nebo v místě kde bude umístěna kuchyňská linka) a tím si co nejvíce přiblížit reálný vzhled a odstín ošetřeného dřeva. Pro vzorování a testování připravujeme individuálně vzorové sáčky olejů a vosků nebo prodáváme originální vzorové lahvičky německých produktů LEINOS a LIVOS.