Oleje a vosky na dřevo

Oleje na dřevo

Oleje a vosky na dřevo krásu dřeva zvýrazňují a chrání.

Nátěry dřeva přírodními oleji a vosky je historicky prověřený způsob ochrany dřevěných prvků. Již ve středověku v Číně a Japonsku se používal tungový olej pro ošetření lodí díky své odolnosti vůči vlhkosti. Lněný olej se tradičně používá pro povrchovou úpravu pažeb zbraní. Vlastnosti přírodních olejů a vosků dokážou při nátěrech dřeva zachovat trend "přirozenosti dřeva". Naopak moderní syntetické nátěry vytvářejí ochranný film, který se podobá plastu, čímž potlačují vlastnosti povrchu "přirozenosti dřeva" a údržba a renovace poškozených syntetických nátěrů je výrazně časově náročnější. Další výhodou, která dává přírodním olejovým nátěrům plus je ekologie. Výroba těchto nátěrů je z obnovitelných surovin, což je do budoucna velkou předností, vůči produktům z ropy. Prodáváme produkty z obnovitelných surovin: - nabízíme značky BBB barvy, BSP přírodní nátěry, LEINOS Naturfarben, LIVOS, OSMO a čisté surové přírodní oleje.

Oleje na dřevo

Proč použít oleje a vosky na povrchovou úpravu dřeva

Povrchová úprava pomocí olejů a vosků proniká do dřeva a tím ho chrání a zmírňuje nežádoucí důsledky slunečního záření, vlhkosti a plísní. Oleje na dřevo jsou směsí dřevních a rostlinných olejů, které zvýrazňují kresbu dřeva. Základem olejových nátěrů jsou přírodní oleje a vosky např. lněný, bodlákový, tungový, včelí vosk, karnaubský vosk atd. Úpravy dřeva pomocí olejů a vosků na dřevo patří k velmi žádaným formám finální úpravy, které umocní ušlechtilý charakter a krásu dřeva. Oleje na dřevo nevytvářejí na povrchu lakový film, ale impregnují do hloubky dřeva. Přírodní olejové nátěry pronikají hluboko do dřeva a zajistí prodyšný povrch s otevřenými póry dřeva. Oleje na dřevo jsou mimořádně vydatné, velmi snadno se aplikují a jejich údržba je snadná. Dřevo v exteriéru vlivem povětrnostních vlivů mění svůj tvar, ale díky ošetření olejovým nátěrem nedochází k praskání a odlupování nátěru a proto je možná i částečná renovace bez náročného broušení. Olejové nátěry můžeme nanášet pevným štětcem, válečkem z mikrovlákna a případně v interiéru po aplikaci štětcem nebo rounem zapracováváme přírodní oleje a vosky netkanou textilií - PADem nebo běžnou textilií (hadrem).

Interiér srubů a roubenek

Pro interiérové nátěry srubových a roubených stěn a stropních trámů je vhodná kombinace přírodních olejů a vosků. Velmi vhodné, námi doporučené a používané jsou přírodní oleje německých značek LEINOS nebo LIVOS. Veškerá kresba, suky a přirozené nedokonalosti dřeva se bezbarvým přírodním olejem vyýsují do vyššího kontrastu. Nejčastěji používáme LEINOS 240.002 Tvrdý olej bezbarvý nebo LEINOS 240.202 Tvrdý olej bílý. Pokud chceme výrazně zpomalit oxidaci (zažloutnutí) dřeva v interiéru je vhodné před olejovým nátěrem dřevo ošetřit Stabilizátorem dřevního ligninu a tím výrazně zpomalit tmavnutí a žloutnutí dřeva. Dřevěný povrch interiérů srubů a roubenek ošetřený olejovými nátěry LEINOS nebo LIVOS je prodyšný a otevřený, olej pronikne do hloubky dřeviny, nátěr nepraská a udržuje v interiéru příjemné klima s dlouhodobou životností ca 20 až 30 let. Chceme-li dosáhnout saténového voskového povrchu, můžeme dřevo ošetřit zaleštěným voskem LEINOS 340 ošetřující vosk nebo LIVOS Gormos 267 voskový olej, který chrání dřevo zvnějšku. Nátěry přírodních olejů a vosků v interiérech masivních dřevostaveb se většinou aplikují ve dvou vrstvách. Pro moderní dřevěné interiéry z lepeného hranolu nebo z biodesky doporučujeme LEINOS 600 vosková lazuru v bílém nebo bezbarvém provedení. Vosková lazura LEINOS neobsahuje žádné VOC látky (rozpouštědla) a díky obsahu karnaubského vosku je dokonale leštitelná, odolná a rychleschnoucí (lze natřít 2 vrstvy nátěru v jeden den) bez sebemenšího zápachu. Jedná se o produkt vhodný pro alergiky.

Exteriér

Skladba povrchové úpravy exteriérů srubů a roubenek se často skládá ze dvou až čtyř nátěrů. Velmi důležitá je impregnace dřeva vhodným prostředkem často vodou-ředitelným na ochranu proti dřevokaznému hmyzu, dřevokazným houbám, plísním a zamodrání.(biocidní ochrana dřeva Deron) U staveb ze dřevin jako smrk, borovice, jedle je nutné použít tuto impregnaci dřeva. U modřínu nebo cedru je možné tuto impregnaci vynechat. Výsledný olejový nátěr se často skládá ze základního impregnačního - napouštěcího oleje např. BSP napouštěcí olej, který lze natírat v bezbarvé či případně tónovaný do odstínu dle požadavku zákazníka nebo impregnace dřeva ADAO 259, LEINOS 150 v bezbarvém provedení.  Dnešním trendem jsou světlejší přírodní odstíny typu natur, smrk. Proto je vhodné do světlejších odstínů přidávat podpůrné UV stabilizátory. Pigmenty, které se používají, pro tónování napouštěcích olejů zabraňují oxidaci povrchu dřeva vznikající vlivem ultrafialového záření. Další vrstvou povrchové úpravy exteriéru jsou venkovní vrchní oleje nejčastěji bezbarvé nebo jemně zatónované např. BSP TOP UV Olej nebo BSP Vrchní olej nebo zatónované olejové lazury např. LIVOS KALDET 281 nebo LEINOS venkovní olejová lazura. Doporučuje se aplikovat i třetí finální vrstvu oleje, ale to je vhodné jen u novostaveb ze suchého řeziva nebo lepeného dřeva. Pro sruby a roubenky, které se staví ze dřeva s vlhkostí 20 až 30% je nevhodné a i neúčelné natírat stavbu třetí vrstvou oleje (v prvních 6 až 12 měsících od realizace stavby). Je vhodnější jak z hlediska údržby, tak i z hlediska sesychání stavby daleko vhodnější provést třetí nátěr domu nejpozději v horizontu následujících 12 až 20 měsících od posledního nátěru.

Pravidelná údržba exteriérových stěn a konstrukcí

Konstrukční ochrana stavby (např. velké přesahy střechy) v kombinaci s pravidelnými údržbovými nátěry jsou klíčem k udržení dřeva v kondici. Jižní a západní stěny dřevěných staveb jsou mnohdy až pětkrát více zatěžovány povětrnostními vlivy než strana severní. Jelikož se olejové nátěry neodlupují, údržba je snadnější než u syntetických nátěrů. První údržbový interval jižních a západních stěn doporučujeme v rozmezí 1 až 4 let, u severních a východních stěn 3 až 5 let. V následujících letech doporučujeme lokální pravidelnou údržbu. Nejvíce zatěžovaným prvkem roubené stavby jsou velmi často první tři klády nad prahovou kládou, které jsou v exteriérové části zatěžovány srážkovou vodou, sněhem a také odstřikující dešťovou vodou od okolního terénu stavby. Při pravidelné údržbě (minimálně 1 až 2 krát v období 2 let) těchto nejvíce zatěžovaných částí srubu nebo roubenky je postačující očištění povrchu od prachu ručně kartáčem a vodou s detergentem nebo případně nižší tlakovou vodou u tmelených staveb. Po konzultaci a zhodnocení stavu stavby lze navrhnout průběh údržbového nátěru a zároveň připravit pro tuto údržbu speciální odstín přírodního olejového nátěru, který bude korespondovat se stávajícím odstínem stavby.