Olej na dřevěnou podlahu

Olej na dřevěnou podlahu

LEINOS 290 Tvrdovoskový olej pro Vaši dřevěnou podlahu

Proč natřít dřevěnou podlahu tvrdovoskovým olejem LEINOS ?

Podlahy z tvrdého dřeva jsou dnes jednou z nejoblíbenějších možností podlahových povrchů v domácnostech. Velmi výrazný a příjemný vzhled dřevěné podlahy dodává interiérům mnohem přátelštější domácí vzhled a dojem.

Majitelé dřevěných podlah a schodišť musí učinit rozhodnutí, jak ošetří své dřevěné podlahy a schodiště. Nejčastěji se rozhodují mezi olejem a lakem. Poradíme Vám, proč byste měli zvážit volbu ošetřením tvrdovoskovým olejem LEINOS.

Pokud mluvíme o vzhledu laku a oleje, pak je to věc vkusu. Co se týče vlastností nátěru a následné péče o podlahu jsou zde značné rozdíly. Laky dodávají podlahám hladký, tvrdý povrch, který podlahám dodává vážnost, ale vytvářejí na podlaze umělý film, díky kterému je podlaha chladnější než olejovaný povrch podlahy. Lak při aplikaci na podlahu pokryje dřevo vrstvou chemických sloučenin známých nejčastěji jako uretan. Lak vytvoří štít (slupku na povrchu dřeva), který aktivně blokuje dřevěnou podlahu před kontaktem s čímkoliv. Jedním z hlavních problémů a nevýhodou laku na dřevěných podlahách je poškrábání (poškození laku). Pokud máte domácí mazlíčky, jako jsou psi a kočky, nebo občas chodíte po podlaze ve venkovní obuvi, případně častěji přesouváte nábytek po podlaze, může to poškrábat a poškodit váš lak na podlaze. Průběhem času se stav lakované podlahy zhoršuje a stopy poškrábání a poškození na laku jsou znatelné a velmi nevzhledné. V tu chvíli je jediný způsob, jak opět získat čistý vzhled, je obrousit celou podlahu, abyste se zbavili staré vrstvy laku, která je poškozená, nanesli novou vrstvu laku. Tato renovace a údržba je velmi náročná jak časově tak finančně.

Oleje na podlahu

Pokud Vám záleží na tom, aby Vaše podlaha vyzařovala teplo, vynikl přirozený vzhled dřeva a pravidelná údržba podlahy pro Vás nebude představovat náročnou činnost, pak je tvrdovoskový olej LEINOS 290 pro Vaši podlahu to správné rozhodnutí. Olejovaná dřevěná podlaha vyniká tím, že si zachovává všechny přirozené vlastnosti dřeva, které lidé vyhledávají a milují.  Olejový nátěr se skládá z přírodních olejů, pryskyřic a vosků, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Tvrdovoskový olej na podlahy se při zasychání a vytvrzování váže na dřevní vlákna a tvoří s nimi jeden celek, zpevní ho a učiní ho přirozeně trvanlivějším a odolnějším vůči kapalinám a mechanické zátěži. Tato vytvořená olejo-vosková struktura dává dřevu možnost „dýchat“ a zachovávat přirozené vlastnosti dřeviny. Díky tomu se olej z dřevěné podlahy neodlupuje. Naolejované podlahy a schodiště se oproti laku mnohem snadněji obnovují, ale bude to muset být častěji než u lakovaných ploch. Obnova (případně lokální částečná), však nevyžaduje odstraněné staré vrstvy nátěru. Škrábance na povrchu podlahy lze snadno odstranit bez broušení a to čistícím o ošetřujícím olejem LEINOS 285, případně přírodním voskem LEINOS 310 LF nebo při větším poškození novou vrstvou tvrdovoskového oleje LEINOS 290. 

 

Výhody a vlastnosti tvrdovoskového oleje na podlahu LEINOS 290:

 • přírodní směs rychleschnoucích a pomalu schnoucích olejů, které jsou základem optimální vlhkosti ve dřevě
 • olejovaná podlaha při kvalitní péči a údržbě si neustále vylepšuje své estetické vlastnosti a časem získává patinu
 • olejovaná podlaha poskytuje teplejší pocit na dotyk při chůzi
 • poskytuje tvrdý, vodoodpudivý a odolný povlak
 • odolává skvrnám od kávy, vína, piva a jídla
 • vytváří paropropustný povrch na dřevinách a díky tomu je vlhkost v prostorách interiéru člověku příjemná
 • zdůrazňuje přirozenou strukturu dřeva
 • snadno se nanáší pomocí štětce, válečku, nanášecího rouna a PADu (leštící podložka z netkané textilie)
 • nevyžaduje broušení mezi vrstvami oleje
 • je bezpečný i pro dětské hračky dle EN 71-3
 • přírodní oleje jsou zdraví prospěšnější

Díky těmto vlastnostem jsou přírodní oleje LEINOS, konkrétně Tvrdovoskový olej LEINOS 290 skvělou volbou pro dřevěné podlahy a schodiště. LEINOS 290 Tvrdovoskový olej je určen pro vysoce kvalitní ochranu masivních dřevěných podlah, schodů a nábytku, jakož i všech dřevěných povrchů vystavených intenzivnímu zatížení.

Složení tvrdovoskového oleje LEINOS 290: lněný olej, tungový olej, ricinový olej, estery přírodních pryskyřic, kaolín, jíl, mikronizovaný vosk, oxid zinečnatý, isoparafín, oxid křemičitý, minerální pigmenty. 

Doporučené schémata aplikace olejů na podlahu:

Standardní odolnost (vhodné pro nábytek a méně namáhané podlahy např. ložnice)

 1. vrstva Tvrdovoskový olej 290
 2. vrstva Tvrdovoskový olej 290

Zvýšená odolnost (vhodné pro dřevěné podlahy a schodiště)

 1. vrstva Tvrdovoskový olej 290
 2. vrstva Tvrdovoskový olej 290 (možnost přebroušení zrnitostí P 320 – 500 pro hladší povrch v případě aplikace jen válečkem, štětcem bez finálního zaleštění PADem z netkané textilie)
 3. vrstva Tvrdovoskový olej 290

Pro savé povrchy (měkké dřeviny smrk, borovice)

 1. vrstva Tvrdý olej 240
 2. vrstva Tvrdovoskový olej 290
 3. vrstva Tvrdovoskový olej 290 

 

Příprava povrchu podlahy před olejováním

Dřevo musí být pevné, zbavené prachu a nečistot. Vlhkost dřeva nesmí být vyšší než 14%. Vysoce savé povrchy (korek) a dřeviny (smrk, borovice) musí být ošetřeny základním nátěrem, tvrdým olejem LEINOS 240.

Proč potřebujete a proč se vyplatí brousit dřevo, i když se Vám zdá „dokonalé“?
protože povrchové broušení:
- odstraňuje jemné nečistoty
- odstraňuje drobné promáčkliny
- otevírá póry dřeviny
- sjednocuje strukturu povrchu a zlepšuje jeho savost

To vše ovlivní vzhled, ochranné vlastnosti, trvanlivost olejovaného povrchu a spotřeba oleje bude předvídatelná. Pro zvýšení rovnoměrné nasákavosti povrchu dřeviny bruste povrch podlahy zrnitostí P100 – 150 a nábytek zrnitostí P150 - 220.

 

Způsoby aplikace - nanášení oleje na podlahu

Aplikace - nanášení leštěním pomocí netkané textilie PADu

Olej nanášejte štětcem nebo válečkem ve velmi tenké vrstvě na celý olejovaný povrch. Nechejte, olej do dřeviny vsáknou po dobu 15 až 20 minut. Neabsorbovaný olej zapracujte pomocí leštičky zeleným PADem a následně vyleštěte pomocí bílého PADu z netkané textilie. Po 24 hodinách naneste druhou velmi tenkou vrstvu oleje a zaleštěte bílým PADem. Po dalších 24 hodinách aplikujte třetí vrstvu pro vysoce odolný povrch a opět zaleštěte bílým PADem. Při aplikaci druhé a třetí vrstvy nanášejte olej v menším množství než při první vrstvě, jelikož dřevina je již dostatečně nasycená olejem z první vrstvy.

Aplikace – nanášení bez leštění pomocí štětce a válečku

Olej na podlahu nanášejte v rovnoměrné tenké vrstvě a snažte se vyhnout viditelným šmouhám po štětci a válečku. Olejovaný povrch by měl mít během nanášení oleje jednotný, světlý lesklý povrch. Nechte proschnout. Pro schnutí a vytvrzení oleje je potřeba zabezpečit dostatečnou cirkulaci vzduchu v místnosti (případně použít ventilátor). Druhou vrstvu oleje na podlahu nanášejte nejdříve po 24 hodinách. Pokud je povrch po prvním nátěru hrubý, obruste povrch jemným brusivem P320 – 500. Po první vrstvě nátěru lze brousit jen bezbarvý tvrdovoskový olej. Barevný tvrdovoskový olej lze brousit až po druhé vrstvě nátěru tvrdovoskovým olejem bezbarvým. Pokud byste brousili první vrstvu barevného tvrdovoskového oleje, může dojít k lokálnímu probroušení povrchu a tím k poškození probarveného tónu dřeviny. Jakmile provedete jemné broušení druhé vrstvy nátěru, zbavte povrch prachu z broušení a naneste 3 finální odolnou vrstvu tvrdovoskového oleje pomocí štětce nebo válečku. Povrch nechte důkladně proschnout. Pro plné zatížení podlahy nebo schodiště je potřeba nechat tvrdovoskový olej vyzrát minimálně 3 týdny. Samozřejmě mírnou zátěž (chůze v ponožkách) lze již realizovat po 24 hodinách.

Upozornění: Přírodní oleje LEINOS vyžadují ke schnutí dostatečné množství vzdušného kyslíku. Při zpracování a sušení produktu je proto nutné zajistit optimální cirkulaci čerstvého vzduchu, v objektech bez pohybu vzduchu použijte např. ventilátor.

 

Péče a údržba olejované podlahové plochy

Běžná každodenní údržba olejované podlahy se provádí za pomocí mírně navlhčeného mopu a rostlinného mýdla 930. Přírodní rostlinné mýdlo LEINOS 930 přidáváme do vody (cca 30 ml na 10 litru vody). Podlahy a schodiště vytíráme vlhkým ne mokrým mopem. K péči o naolejované dřevěné podlahy doporučujeme používat podlahové mléko LEINOS 920 každých 4 až 6 týdnů. V případě většího opotřebení a výrazného zašpinění olejované plochy obnovíme povrch pomocí čistícího o ošetřujícího oleje LEINOS 285. Pomocí podlahové leštičky, netkané textilie (PADu) a čistícího a ošetřujícího oleje provedeme tzv. olejové mytí podlahy.