Ricinový olej dehydratovaný 1 L

 
 

Ricinový olej dehydratovaný - DCO (Dehydrated castor oil) je vhodný pro ochranu dřeva, protože dodává nátěrovému filmu jemný lesk, houževnatost, pružnost a odolnost proti vodě s minimálním žloutnutím. Díky těmto vlastnostem je označován jako "tekutý vosk". Upozornění: Přírodní rostlinné oleje jsou po staletí používány jako tradiční suroviny a přísady pro formulaci různých směsí, napouštědel a nátěrů na ochranu dřeva a dřevěných výrobků. Vůči olejovým lazurám, nátěrům a barvám vytvářejí přírodní alternativu a doplněk. Zvýrazňují krásu a kresbu dřeva. Jsou určeny především pro profesionály v oboru povrchových úprav dřeva.

Dostupnost Skladem
Cena 218 Kč bez DPH
263,78 Kč / ks    
Kategorie PŘÍRODNÍ OLEJE NA DŘEVO
 

Ricinový olej dehydratovaný (DCO - Dehydrated Castor Oil) - čistý přírodní vysychavý olej na dřevo

Ricinový olej dehydratovaný (DCO – Dehydrated Castor Oil) je připravován speciální úpravou ricinového oleje (tj. rostlinného oleje získávaného ze semen skočce obecného – ricinovníku, Ricinus communis), kdy je z dvanáctého uhlíku v řetězci odstraněna hydroxylová skupina. Takto upravený olej se stává na rozdíl od nevysychavého původního ricinového oleje (FSG – First Special Grade) vysychavým, a tedy i vzhledem k jeho dalším vlastnostem (výborná filmotvornost, odolnost proti žloutnutí, zvyšuje lesk, pružnost a přilnavost) velmi vhodným olejem pro použití k ochraně dřeva. Pro svou výtečnou filmotvornost a plnivost bývá dehydratovaný ricinový olej někdy nazýván „tekutý vosk“. Nejčastěji bývá dehydratovaný ricinový olej využíván jako přísada do směsí s ostatními rostlinnými oleji (především pro své filmotvorné vlastnosti), vhodnými pro ošetřování a údržbu dřeva (tungový olej, lněný olej, lněná fermež, světlicový olej, ostropestřecový olej, konopný olej). Při výrobě těch nejodolnějších polymerizovaných (vařených) olejů je DCO společně s tungovým olejem tou nejdůležitější složkou. Ricinový olej dehydratovaný je vhodný k ochraně a údržbě dřeva i samostatně. Díky svým vlastnostem bývá ricinový olej dehydratovaný (DCO) využíván také jako přísada do polyuretanových systémů – polyol (1K, 2K), nátěrů, pěn, lepidel, maziv a tenzidů.

Upozornění: Přírodní rostlinné oleje jsou po staletí používány jako tradiční suroviny a přísady pro formulaci různých směsí, napouštědel a nátěrů na ochranu dřeva a dřevěných výrobků. Vůči olejovým lazurám, nátěrům a barvám vytvářejí přírodní alternativu a doplněk. Zvýrazňují krásu a kresbu dřeva. Jsou určeny především pro profesionály v oboru povrchových úprav dřeva.

TECHNICKÉ ÚDAJE:
Název : Ricinový olej dehydratovaný (3P)
Další názvy : Dehydrated castor oil
CAS : 64147-40-6
EINECS : 264-705-7
Vzhled : čirá kapalina bez mechanických nečistot
Barva Gardner : Max. 5
Index lomu : 1,484
Hydroxylové číslo (mg KOH/g) : Max 7
Jodové číslo (g I2/100g) : 125 - 134
Skupenství : kapalina
Barva : světle žlutý
Zápach : charakteristický
Bod tuhnutí : (-18) – (-12) °C
Bod vzplanutí : 250 °C
Hustota (při 20°C) : 0,93 – 0,95 g/cm3
Rozpustnost ve vodě : nerozpustný
Dynamická viskozita (při 20°C) : < 300 mPa.s

POUŽITÍ:
Pro ošetření a údržbu dřeva a dřevěných výrobků.
Vzhledem k nejcennějším vlastnostem dehydratovaného ricinového oleje (DCO) z hlediska ochrany dřeva, tedy vzhledem k poměrně dobrému schnutí, výborné plnivosti a filmotvornosti a rovněž výborné pružnosti a přilnavosti, je DCO vynikající jako přísada do směsí s dalšími oleji vhodnými pro ošetření dřeva, jako jsou:
- lněný olej
- lněná fermež
- tungový (čínský dřevný) olej
- světlicový (saflorový, bodlákový) olej
- konopný olej
- ostropestřecový olej
Vzhledem k nižší ceně a také k nižší viskozitě bývá nejčastěji ricinový olej dehydratovaný používán ve směsích s tungovým olejem. Spolu s tungovým olejem a modifikovanou kalafunou tvoří základní složku při výrobě těch nejkvalitnějších polymerizovaných (vařených) olejů.

Celá řada řemeslníků a kutilů, kteří dnes využívají rostlinné oleje k ochraně a ošetřování dřeva, si připravuje („vaří“) své „vlastní receptury“ olejových a voskových směsí, kdy většinou rozpouštějí v oleji či ve směsi některých z výše uvedených olejů přírodní vosky (karnaubský vosk, včelí vosk, kandelilový vosk) a přírodní živici (modifikovaná kalafuna). Po rozpuštění směsi vosků a živice v oleji a po jejím vychladnutí pak naředí vzniklou směs vhodným ředidlem (pomerančový olej, terpentýn dřevný, terpentýn balzámový nebo bezaromátový lakový benzín), aby bylo možné tuto olejovo-voskovou směs snadno aplikovat. Přidané vosky pomáhají zvyšovat odolnost nátěrů proti působení vody a mechanickou odolnost, přidaná kalafuna působí jako filmotvorné plnivo (ale je křehká). Dehydratovaný ricinový olej skvěle napomáhá v těchto směsích snižovat vysokou viskozitu tungového oleje a eliminovat křehkost použité kalafuny. Ve směsích s ostatními oleji pak především zvyšuje plnivost a přilnavost.

ŘEDĚNÍ:
Bezaromátové ředidlo LB-40 nebo LB-60, terpentýnový olej balzámový, terpentýnový olej dřevný, pomerančový olej technický.

APLIKACE:
Nejlépe štětcem.

UPOZORNĚNÍ:
Textilie nasáklé ricinovým olejem dehydratovaným nikdy neházejte na hromadu, ale skladujte před jejich konečnou likvidací ve vzduchotěsných kovových nádobách nebo v nádobách s vodou, případně je rozprostřete na dobře větraném místě a nechejte proschnout. V opačném případě může dojít k jejich samovznícení.

ČIŠTĚNÍ NÁŘADÍ:
BBB ředidlo LB-40, LB-60, pomerančový olej, terpentýn

SKLADOVÁNÍ:
Skladujte v uzavřených nádobách, v temnu. Chraňte před přímým slunečním zářením. Nevystavujte teplotám nad 40°C. Doporučená skladovací teplota: 10 – 30 °C.

BALENÍ:
HDPE lahve 1 L

Doba expirace:
12 měsíců

velikost balení (?) 1 lt