Lněný olej na dřevo rafinovaný 1 L

 
 

Lněný olej na dřevo zvýrazňuje kresbu dřeva, zpevňuje povrch dřeva, chrání před vlhkostí a špínou, snadno se nanáší a revitalizuje. Má výborné penetrační vlastnosti. Lněný olej na dřevo žloutne a po čase dává dřevu krásnou jantarově-zlatavou barvu. Lněný olej můžete míchat s dalšími rostlinnými oleji, vosky a pryskyřicemi.

Dostupnost Skladem
Cena 152 Kč bez DPH
183,92 Kč / ks    
Značka BBB barvy
Kategorie Lněný olej
 

Lněný olej na dřevo rafinovaný

Lněný olej na dřevo se získává lisováním zralých a sušených semen lnu setého (Linum usitatissimum). Výtěžnost oleje ze semen je až 90%. Díky příznivé ceně a dobré dostupnosti je u nás nejpoužívanějším přírodním rostlinným olejem, využívaným pro povrchovou úpravu a ochranu dřeva. Přestože je za studena lisovaný lněný olej jedlý, kvůli své výrazné chuti a zápachu se v potravinářství nepoužívá, pouze někdy jako potravní doplněk. Význam nachází především při výrobě nátěrových hmot, jako pojivo pigmentů v olejových barvách, jako plastifikátor a tvrdidlo ve tmelech a při výrobě linolea. Pro ošetření dřeva (díky výborné nasákavosti) se lněný olej na dřevo používá především jako napouštědlo (impregnace), a to buď samotný (zahřátý nebo naředěný), nebo ve směsích s jinými oleji (případně i vosky) a rozpouštědly.
Hlavními výhodami lněného oleje je jeho dobrá dostupnost, příznivá cena, excelentní penetrační vlastnosti a poměrně rychlé vytvrzování (schnutí). Lněný olej zvyšuje odolnost dřeva proti působení vody a snižuje tak výskyt prasklin (především u měkkého dřeva). Nevýhodami pak je jeho rychlé žloutnutí a tmavnutí (dřevo napuštěné lněným olejem získává po čase typickou „jantarovou“ barvu) a poměrně malá odolnost, proto větší uplatnění se nabízí v interiéru. (stěny, stropy, obložení stěn s minimální mechanickou zátěží). Protože dnešní nároční zákazníci vyžadují, aby dřevo co nejméně žloutlo a tmavlo, bývá lněný olej nahrazován olejem světlicovým (saflorovým), který žloutne nejméně ze všech přírodních rostlinných olejů, případně dehydratovaným ricinovým olejem (žloutne málo, výtečně plní, má skvělou přilnavost a dobrou mísitelnost) a nebo králem mezi rostlinnými oleji – tungovým (čínským dřevným) olejem, který málo tmavne, nejlépe a nejrychleji vytvrzuje a dosahuje bezkonkurenčně nejlepších odolností (tvrdost, odolnost proti vodě).
Řada našich šikovných stolařů a kutilů si vyrábí s pomocí lněného oleje různé směsi na ochranu a ošetření dřeva podle svých vlastních receptur a v souladu se svými individuálními potřebami.
Lněný olej na dřevo je zcela přírodní produkt, tedy v případě použití na dřevo jde o ekologicky šetrný nátěr. Je to olej vysychavý, což znamená, že za přístupu vzduchu tvrdne (zasychá). Dřevo ošetřené čistým lněným olejem vysychá až po několika dnech. Aby se vysychavost zlepšila, přidávají se do oleje vysychadla (sušidla, sikativa). Podle definice tak vzniká lněná fermež.
Poznámka: Dříve se lněná fermež (tradiční) vyráběla vařením. Vařením lněného oleje dochází k jeho polymerizaci. Jednoduché (krátké) monomerní uhlíkové řetězce se tak mění na delší (polymerní) řetězce, které po zesíťování (vytvrzení) dávají oleji větší odolnost a lepší schnutí. V dnešní době honby za zisky a době snahy po co nejnižší ceně, však řada výrobců „šetří“, a proto čas a energii spojenou s vařením uspoří tím, že do oleje přidají sušidla rozpuštěná v lakovém benzínu. Výsledkem pak je levná a „moderní“ lněná fermež.

VLASTNOSTI:
- Výborná nasákavost hluboko do dřeva (měkké dřevo)
- Zvyšuje odolnost proti vodě a špíně
- Paropropustnost (prodyšnost) – umožňuje dřevu „dýchat“
- Omezuje praskání dřeva
- Zvýrazňuje kresbu a strukturu dřeva
- Světlým dřevům dává typický „medový“ odstín
- Poměrně rychlé zasychání
- Snadná údržba a opravitelnost
- Příznivá pořizovací cena

APLIKACE:
Nejúčinnější způsob aplikace je štětcem, který umožňuje vetřít olej co nejhlouběji do dřevních pórů. Dřevo musí být suché, neošetřené (předchozími nátěry, které mohly uzavřít dřevní póry a bránit oleji zasáknout hluboko do dřeva) a čisté (zbavené špíny a mastnoty). Teplota při aplikaci by neměla být nižší než 10°C.

ŘEDĚNÍ:
Lněný olej by měl být z důvodu co nejhlubšího proniknutí do dřevní hmoty naředěný, a to až v poměru 1 : 1 s vhodným ředidlem. Pokud se chcete vyhnout použití ředidla, je možné olej před aplikací zahřát. Po aplikaci nátěru necháme olej cca 2 hodiny vsakovat. Nevsáknuté přebytky oleje je poté nutné důkladně setřít (nejlépe objemnou bavlněnou textilií), abychom se vyhnuli riziku možného vzniku lesklých, dlouho lepkavých a nevzhledných skvrn. Pokud jste přebytky setřeli dobře, bude vzhled povrchu dřeva hedvábně matný. Pokud jste přebytky setřeli nedostatečně, bude lesklý.

POZOR: Textilie nasáklé olejem nikdy neházejte na hromadu, ale skladujte před jejich konečnou likvidací ve vzduchotěsných kovových nádobách nebo v nádobách s vodou, případně je rozprostřete na dobře větraném místě a nechejte proschnout. V opačném případě může dojít k jejich samovznícení.

DOBA ZASYCHÁNÍ:
Dřevo je nutné nechat zasychat (bez použití přídavných sušidel) několik dní. Špatné odvětrávání, chlad, podklady obsahující tříslovinu (např. dub) a vysoká spotřeba oleje (staré nebo hodně nasákavé dřevo) mohou dobu schnutí významně prodloužit. Olej potřebuje k úplnému vytvrzení cca 1 až 4 týdny.

SPOTŘEBA:
Spotřeba je ovlivněna především savostí dřeva (měkké dřevo je savější než tvrdé, staré dřevo je savější než čerstvé), ale také jeho relativní vlhkostí a opracováním (broušené dřevo je savější než nebroušené nebo hoblované či frézované). Obecně lze říci, že z 1litru naředěného oleje napustíte 5 až 10 m2.

ČIŠTĚNÍ NÁŘADÍ:
Neprodleně po použití vyčistit vhodným ředidlem. Nejvhodnější je pomerančový olej nebo terpentýn.

ČIŠTĚNÍ DŘEVA:
Povrchy napuštěné lněným olejem je možné při znečištění omývat vlažnou vodou bez chemických přísad. Není vhodné používat horkou vodu, vyhněte se čistícím a odmašťovacím prostředkům.

ŘEDIDLA:
Pomerančový olej technický, Terpentýnový olej balzámový, Terpentýnový olej dřevný, bezaromátový lakový benzín (LB-40 nebo LB-60).

BALENÍ:
HDPE láhev 1 L

ZÁRUČNÍ DOBA: 12 měsíců

velikost balení (?) 1 lt

images

 Tato česká značka barev je ryze věrná povrchovým úpravám dřeva. V posledních několika letech začala značka BBB barvy svým zákazníkům dodávat materiály pro přírodní ochranu dřeva, především přírodní oleje a vosky.

 Nejnověji pak moderní polymerizované oleje a směsi olejů (vařené oleje), které jsou díky úpravě ve speciálních reaktorech mnohem odolnější a pro úpravu dřeva vhodnější než tradiční, pouze rafinované přírodní oleje.

 BBB barvy velmi úspěšně spolupracují s několika tuzemskými výrobci nátěrových hmot, kteří podle jejich podnětů vytvářejí nové materiály na bázi upravených přírodních olejů a vosků.

Mnohé tyto materiály jsme aplikovali a testovali ve spolupráci se značkou BBB barvy na různých masivních dřevostavbách. Nabízený sortiment obsahuje vyvinuté a odzkoušené oleje, olejové lazury, vodou ředitelné modifikované oleje, modifikované vodou ředitelné lazury s voskem a pod., které posléze tónujeme zákazníkům speciálními mikronizovanými pastami do řady tradičních i módním trendům poplatných barevných odstínů.