Světlicový olej s včelím voskem 7 L

 
Doprava zdarma
  • 1 z 4
 

Světlicový (saflorový, bodlákový) olej s včelím voskem je zcela přírodní impregnační olejový nátěr, který je určen pro ochranné nátěry měkkého dřeva (smrk, jedle, borovice) především v interiéru. Jedná se o unikátní směs přírodních rostlinných olejů s dominantním podílem světlicového (saflorového, bodlákového) oleje a včelího vosku.

 

Dostupnost Skladem
Cena 3 094 Kč bez DPH
3 743,74 Kč / ks    
Značka Moravia bio
Kategorie Světlicový olej s včelím voskem
 

Světlicový olej s včelím voskem proniká hluboko do struktury dřeva a váže ochranné látky fungicidní a insekticidní povahy, kterými případně bylo dřevo v rámci biocidní ochrany preventivně ošetřeno. V objektech se zvýšenou vzdušnou vlhkostí (sauny, kuchyně, koupelny, stáje, chlévy aj.) omezuje difuzi vodních par do tesařských konstrukcí. Významně také zpevňuje dřevní hmotu a eliminuje její praskání a kroucení.


V případě ošetření přiznaných trámů a obkladových prvků v obytných místnostech se výborně uplatní obsažený včelí vosk. Ten se vylučuje ve velmi tenké vrstvě na povrchu dřeva a umožňuje tak jeho přeleštění a tím dosažení velmi příjemného přírodního vzhledu. Takto ošetřené dřevo je hedvábné na omak a je snáze omyvatelné.
Světlicový olej s včelím voskem lze nanášet na hoblované, broušené i strukturálně upravované povrchy. Hoblované povrchy je potřebné před první aplikaci přebrousit brusivem (zrnitost P100 – P150). Světlicový olej s včelím voskem se využívá jak pro nové dřevo, tak i pro staré dřevo a nábytek, kde byly původní nátěry odstraněny louhováním.

CHARAKTERISTIKA:
Zcela přírodní ochrana dřeva.
Unikátní směs přírodních rostlinných olejů a včelího vosku.
Minimální žloutnutí a tmavnutí dřeva.
Možnost bělení a barevné pigmentace.
Výborné penetrační vlastnosti.
Chrání dřevo před vysycháním a vznikem prasklin.
Zvýrazňuje přirozenou struktury a kresbu dřeva.
Omezuje pronikání vlhkosti do dřeva.
Zvyšuje vodoodpudivost dřevního povrchu.
Váže případně použité preventivní biocidní přípravky.
Prodlužuje životnost dřeva.

VYDATNOST:
Vydatnost: 1. vrstva přibližně 13-18 m2/l, 2. vrstva přibližně 16-22 m2/l. Vydatnost je závislá na drsnosti, pórovitosti, savosti a stáří povrchu, dále na typu, kvalitě a vlhkosti dřeva a rovněž na způsobu aplikace.

ŘEDĚNÍ:
Ředění je potřebné, a to cca 10 – 30% ředidla.
Vhodná ředidla: Pomerančový olej technický, terpentýnový olej balzámový, terpentýnový olej dřevný, bezaromátový lakový benzín (LB-60).
Bez ředění: Pokud se chcete ředidlům vyhnout, je nutné zahřát světlicový olej s včelím voskem na cca 50 - 60°C, aby olej dokázal zasáknout do dřevní hmoty.

APLIKACE:
Nejlepší a nejúčinnější aplikace je štětcem a následným zapracováním (zaleštěním) oleje textilií (hadrem) nebo SuperPADem (netkanou textilií).

SUŠENÍ:
Doba schnutí mezi jednotlivými nátěry je u měkkého a suchého dřeva a při použití sušidla minimálně 24 hodin při teplotě 23°C, dobrém odvětrání a relativní vlhkosti vzduchu 50%. Doba sušení se mění v závislosti na teplotě, ventilaci a relativní vlhkosti.

Bez použití sušidla se doba vytvrzování oleje několikanásobně prodlouží, proto je vhodné provádět druhý nátěr nejdříve až po uplynutí minimálně 1 týdne. Běžné schnutí čistých přírodních olejů na dřevo trvá i několik týdnů. Pro rychlejší potřebné vytvrzení (schnutí) olejů je vhodné použít sušidlo do přírodních olejů, které zkrátí vytvrzování oleje na několik dnů.

Při zpracování a schnutí oleje je nutné zajistit optimální cirkulaci čerstvého vzduchu. V objektech bez pohybu vzduchu použijte např. ventilátor, zabráníte tak nahromadění specifického zápachu přírodních olejů!

PŘÍPRAVA PODKLADU:
Povrch musí čistý a suchý, dobře obroušený, zbavený prachu a nečistot, špíny, solí, tuků a odlupujícího se nebo nesoudržného materiálu.
Broušení je nezbytné: Před natíráním nového (ještě povrchově neupraveného) dřeva je nutno povrch upravit přebroušením. Srubovou kulatinu a masivní dřevěné konstrukce přebruste brusivem zrnitosti P80 - P100. Hoblované povrchy - např. palubky, dřevěné obklady, nábytek a podobně, přebruste brusivem zrnitosti P100 - P150.

PODMÍNKY PRO NATÍRÁNÍ:
Vlhkost dřeva musí být nižší než 20%. Teplota vzduchu a natíraného povrchu by neměla klesnout pod +10°C a relativní vlhkost vzduchu musí být nižší než 80%. Kvalita broušení, nízká vlhkost dřeva a teplota oleje i podkladu zvyšují celkovou nasákavost dřeva, která úměrně ovlivňuje množství dřevem absorbovaného oleje a tedy i účinnost a odolnost celého nátěrového systému. Nenatírejte nikdy na přímém slunci, kdy je povrch dřeva rozpálen na vysokou teplotu.
Doporučujeme: V případě použití tónovaného oleje je před samotnou aplikací vhodné provést zkušební nátěr na kusu upravované dřeviny k ověření barevného odstínu.
První nátěr (1.vrstva)
Olej na povrch dřeva nanášejte kvalitním plochým štětcem. U tónovaných odstínů provádějte nátěr vždy ve směru dřevních vláken. Olej je nutné vpravit co nejhlouběji do natíraného povrchu a rozetřít ve velmi tenké vrstvě. Na povrchu zpravidla zůstanou lokální nevsáknuté přebytky oleje, které je nezbytné dokonale rozetřít polosuchým štětcem a zapracovat do povrchu dřeva.
Setření a zaleštění
Většinou i po zapracování štětcem zůstanou na dřevě lokální přebytky olejů, které je nutné setřít a zaleštit objemnější bavlněnou textilií, zpravidla po 1 až 3 hodinách (závisí na teplotě a odvětrávání), a to ještě dříve, než začne olej vytvrzovat, tedy dříve, než začne olej lepit a klást odpor při setření a následném zaleštění suchou (nejlépe bavlněnou) tkaninou. Olej se tak nejen vytírá, ale zároveň v něm obsažené vosky se zapravují a zalešťují do struktury dřeva, aby vám po zaschnutí oleje nezůstaly na povrchu dřeva lesklé skvrny. Olej s včelím voskem vytvoří polomatný voskový povrch, který nesmí být lepivý, ale suchý na dotek.
Poznámka: Pokud nestihnete setřít a zaleštit povrch dřeva včas a olej je již lepkavý a při stírání drhne a nejde setřít, je potřeba důkladně namočit hadr v ředidle a povrch dřeva pečlivě „omýt“. Tím ovšem „vymyjete“ ze dřeva i značnou část oleje s voskem a proto budete muset celý konkrétní nátěr zopakovat.
Druhý nátěr (2.vrstva)
Pro větší voskový dojem a trvanlivost doporučujeme aplikovat druhou (resp. i třetí) vrstvu oleje s voskem, a to přesně podle výše popsaného postupu, tedy včetně důkladného setření a zaleštění. Při aplikaci druhé (či případně i třetí) vrstvy oleje bude spotřeba oleje s každou další vrstvou vždy výrazně menší, protože povrch dřeva je již značně nasycen olejem. O to pečlivěji musíte nevsáknuté přebytky setřít a zaleštit, abyste se vyhnuli riziku vzniku nevzhledných, lesklých a dlouho lepivých skvrn.
Poznámka: Povrch napuštěného, dobře setřeného a zaleštěného dřeva nemůže být po zaschnutí lesklý, ale je vždy hedvábně (voskově) matný. Pokud se vám na dřevě po zaschnutí objeví lesklé či dokonce lepkavé a nevzhledné skvrny (obzvláště na špatně nasákavých částech dřevní hmoty – tedy na sucích, dřevních žilách a nevybroušených tangenciálních částech dřeva), znamená to, že jste olej nesetřeli důkladně. Pak budete muset tyto lesklé skvrny odstranit opět „omytím“ ředidlem a nátěr výše popsaným způsobem revitalizovat.

POZOR: Textilie nasáklé olejem nikdy neházejte na hromadu, ale skladujte před jejich konečnou likvidací ve vzduchotěsných kovových nádobách nebo v nádobách s vodou, případně je rozprostřete na dobře větraném místě a nechejte proschnout. V opačném případě může dojít k jejich samovznícení.

ČIŠTĚNÍ NÁŘADÍ:
Ředidlo LB-40, LB-60 nebo C6000

BALENÍ:
Lakovka 1 l (o objemu 0,7 l), vědro 5 l (o objemu 3,5 l), vědro 10 l (o objemu 7 l).

ZÁRUČNÍ DOBA:
12 měsíců od data výroby (v originálním balení).

odstín (vzhled nátěru) (?) bezbarvý
velikost balení (?) 7 lt