Oleje a vosky na dřevo

Krásu dřeva zvýrazňují a chrání.

Nátěry dřeva přírodními oleji a vosky je historicky prověřený způsob ochrany dřevěných prvků. Již ve středověku v Číně a Japonsku se používal tungový olej pro ošetření lodí díky své odolnosti vůči vlhkosti. Lněný olej se tradičně používá pro povrchovou úpravu pažeb zbraní. Vlastnosti přírodních olejů a vosků dokáží při nátěrech dřeva zachovat trend "přirozenosti dřeva". Naopak moderní syntetické nátěry vytvářejí ochranný film, který se podobá plastu, čímž potlačují vlastnosti povrchu "přirozenosti dřeva" a údržba a renovace poškozených syntetických nátěrů je výrazně časově náročnější. Další výhodou, která dává přírodním olejovým nátěrům plus je ekologie. Výroba těchto nátěrů je z obnovitelných surovin, což je do budoucna velkou předností, vůči produktům z ropy. Prodáváme produkty z obnovitelných surovin: značky BBB barvy, Osmo color, Leinos Naturfarben a čisté surové přírodní oleje.

Proč použít oleje a vosky na povrchovou úpravu dřeva

Povrchová úprava pomocí olejů a vosků proniká do dřeva a tím ho chrání a zmírňuje nežádoucí důsledky slunečního záření, vlhkosti a plísní. Olejové nátěry jsou směsí dřevních a rostliných olejů, které zvýrazňují kresbu dřeva. Základem olejových nátěrů jsou přírodní oleje a vosky např. lněný, bodlákový, tungový, včelí vosk, karnaubský vosk atd. Úpravy dřeva pomocí olejů a vosků patří k velmi žádaným formám finální úpravy, které umocní ušlechtilý charakter a krásu dřeva. Oleje nevytvářejí na povrchu lakový film, ale impregnují do hloubky dřeva. Nátěry na bázi přírodních olejů pronikají hluboko do dřeva a zajistí prodyšný povrch s otevřenými póry dřeva. Olejové nátěry jsou mimořádně vydatné, velmi snadno se aplikují a jejich údržba je snadná. Dřevo v exteriéru vlivem povětrnostních vlivů mění svůj tvar, ale díky ošetření olejovým nátěrem nedochází k praskání a odlupování nátěru a proto je možná i částečná renovace bez náročného broušení. Olejové nátěry můžeme nanášet pevným štětcem, válečkem z mikrovlákna a případně v interiéru po aplikaci štětcem nebo rounem zapracováváme přírodní oleje a vosky netkanou textilií - SuperPADem nebo běžnou textilií (hadrem).

Interiér

Pro interiérové nátěry srubových a roubených stěn a stropních trámů je vhodná kombinace přírodních olejů a vosků. Velmi vhodné a často používané jsou světlicové nebo případně lněné oleje s včelím voskem. Veškerá kresba, suky a přirozené nedokonalosti dřeva se bezbarvým přírodním olejem vyrysují do vyššího kontrastu. Takto ošetřený povrch interiérů je prodyšný a otevřený, nátěr nepraská a udržuje v interiéru příjemné klima. Olej pronikne do hloubky dřeva a včelí vosk vytvoří po zaleštění saténový povrch a chrání dřevo zvnějšku. Olej dřevo neuzavře povlakem a proto zůstaneme s původním dřevem v kontaktu. Světlicový olej je nejméně žloutnoucí přírodní olej a proto je vhodný i pro bělený vzhled interiéru. Pokud chceme výrazně zpomalit oxidaci (zažloutnutí) dřeva v interiéru je vhodné právě světlicový olej tónovat bílým pigmentem a tím výrazně prodloužit dobu po kterou nebude povrch vykazovat zežloutnutí. Nátěry přírodních olejů v interiérech se většinou aplikují ve dvou vrstvách.

Exteriér

Skladba povrchové úpravy exteriérů srubů a roubenek se často skládá ze dvou až čtyř nátěrů. Velmi důležitá je impregnace dřeva vhodným prostředkem často vodouředitelným na ochranu proti dřevokaznému hmyzu, dřevokazným houbám, plísním a zamodrání.(biocidní ochrana dřeva Deron) U staveb ze dřevin jako smrk, borovice, jedle je nutné použít tuto impregnaci dřeva. U modřínu nebo cedru je možné tuto impregnaci vynechat. Výsledný olejový nátěr se často skládá ze základního impregnačního - napouštěcího oleje (např. BSP napouštěcí olej), který lze natírat v bezbarvé či případně tónovaný do odstínu dle požadavku zákazníka. Dnešním trendem jsou světlejší přírodní odstíny typu natur, smrk, titan (bělený). Proto je vhodné do světlejších odstínů přidávat podpůrné UV stabilizátory. Pigmenty, které se používají pro tónování napouštěcích olejů zabraňují oxidaci povrchu dřeva vznikající vlivem ultrafialového záření. Další vrstvou povrchové úpravy exteriéru jsou venkovní oleje nebo vrchní oleje nejčastěji bezbarvé nebo jen jemně zatónované (např. BSP TOP UV Olej nebo BSP Vrchní olej). Doporučuje se aplikovat i třetí finální vrstvu oleje, ale to je vhodné jen u novostaveb ze suchého řeziva. Pro sruby a roubenky, které se staví ze dřeva s vlhkostí 20 až 25% je nevhodné a i neúčelné natírat stavbu třetí vrstvou oleje. Je vhodnější jak z hlediska údržby, tak i z hlediska sesychání stavby daleko vhodnější provést třetí nátěr domu nejpozději v horizontu následujících 12 až 20 měsících od posledního nátěru.

Pravidelná údržba exteriérových stěn a konstrukcí

Konstrukční ochrana stavby (např. velké přesahy střechy) v kombinaci s pravidelnými údržbovými nátěry jsou klíčem k udržení dřeva v kondici. Jižní a západní stěny dřevěných staveb jsou mnohdy až pětkrát více zatěžovány povětrnostními vlivy než strana severní. Jelikož se olejové nátěry neodlupují, údržba je snadnější než u syntetických nátěrů. První údržbový interval jižních a západních stěn doporučujeme v rozmezí 1 až 4 let, u severních a východních stěn 3 až 5 let. V následujících letech doporučujeme lokální pravidelnou údržbu. Nejvíce zatěžovaným prvkem roubené stavby jsou velmi často první tři klády nad prahovou kládou, které jsou v exteriérové části zatěžovány srážkovou vodou, sněhem a také odstřikující dešťovou vodou od okolního terénu stavby. Při pravidelné údržbě (minimálně 1 až 2 krát v období 2 let) těchto nejvíce zatěžovaných částí srubu nebo roubenky je postačující očištění povrchu od prachu ručně kartáčem a vodou s detergentem nebo případně tlakovou vodou. Po konzultaci a zhodnecení stavu stavby lze navrhnout průběh údržbového nátěru a zároveň připravit pro tuto údržbu speciální odstín přírodního olejového nátěru, který bude korespondovat se stávajícím odstínem stavby.