Konopný olej na dřevo rafinovaný 10 L

 
 

Konopný olej na dřevo, rafinovaný, přírodní, z konopí setého. Konopný olej je zcela přírodní, biologicky odbouratelný produkt. Hlavními výhodami konopného oleje jsou jeho výborné penetrační vlastnosti a jen mírné žloutnutí a tmavnutí. Konopný olej má malou molekulu, která snadno proniká hluboko do dřeva a pokrývá povlakem stěny jeho pórů. Konopný olej také výborně odpuzuje vodu a nečistoty.

Dostupnost skladem k dodání do 4 prac.dnů
Cena 1 930 Kč bez DPH
2 335,30 Kč / ks    
Značka BBB barvy
Kategorie Konopný olej
 

Konopný olej na dřevo rafinovaný

Konopný olej na dřevo technický je rostlinný olej získávaný lisováním semen rostlin z rodu konopí (Cannabis), a to z „nedrogových“ variet konopí setého (Cannabis sativa), které obsahují jen nepatrné množství THC a nejsou psychoaktivní. Nerafinovaný olej lisovaný za studena je tmavě až světle zelený, rafinovaný konopný olej je čirý až nažloutlý a postrádá bílkoviny, vitamíny a antioxidanty.
Konopný olej na dřevo je zcela přírodní a biologicky odbouratelný rostlinný olej s velmi malou molekulou (až 50x menší než u klasických živičných bází), proto výtečně penetruje do dřevní hmoty a pokrývá povlakem stěny dřevních pórů, což umožňuje dřevu dýchat a přitom pevně ukotvit následnou povrchovou úpravu. Proto se konopný olej skvěle hodí pro použití jako základní napouštěcí nátěr všech dřevěných povrchů, obzvláště pak z měkkého dřeva. Povětrností zatížené dřevěné povrchy (ale také namáhané dřevo v interiéru – např. podlahy či nábytek) je ale nezbytné ještě ošetřit odpovídajícím vrchním (finálním) nátěrem (venkovní olejovou lazurou, interiérovým tvrdovoskovým olejem apod.).
Pro prvotní ošetření (napuštění) dřeva se konopný olej používá buď samotný (zahřátý nebo naředěný), nebo také ve směsích s jinými oleji (případně i vosky) a rozpouštědly.
Hlavními výhodami konopného oleje jsou jeho výborné penetrační vlastnosti a jen mírné žloutnutí a tmavnutí. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Konopný olej zvyšuje odolnost dřeva proti působení vody a snižuje tak výskyt prasklin (především u měkkého dřeva). Zvýrazňuje přirozenou krásu a kresbu dřeva.

VLASTNOSTI:
- Výborná nasákavost hluboko do dřeva (měkké dřevo)
- Zvyšuje odolnost proti vodě a špíně
- Paropropustnost (prodyšnost) – umožňuje dřevu „dýchat“
- Omezuje praskání dřeva
- Zvýrazňuje kresbu a strukturu dřeva
- Mírně žloutne a tmavne
- Snadná údržba a opravitelnost

APLIKACE:
Nejúčinnější způsob aplikace je štětcem, který umožňuje vetřít olej co nejhlouběji do dřevních pórů. Dřevo musí být suché, neošetřené (předchozími nátěry, které mohly uzavřít dřevní póry a bránit oleji zasáknout hluboko do dřeva) a čisté (zbavené špíny a mastnoty). Teplota při aplikaci by neměla být nižší než 10°C.

ŘEDĚNÍ:
Konopný olej na dřevo by měl být z důvodu co nejhlubšího proniknutí do dřevní hmoty naředěný, a to až v poměru 1 : 1 s vhodným ředidlem. Pokud se chcete vyhnout použití ředidla, je možné olej před aplikací zahřát. Po aplikaci nátěru necháme olej cca 1-2 hodiny vsakovat (bez použití sušidla i déle). Nevsáknuté přebytky oleje je poté nutné důkladně setřít (nejlépe objemnou bavlněnou textilií), abychom se vyhnuli riziku možného vzniku lesklých, dlouho lepkavých a nevzhledných skvrn. Pokud jste přebytky setřeli dobře, bude vzhled povrchu dřeva hedvábně matný. Pokud jste přebytky setřeli nedostatečně, bude lesklý.

POZOR: Textilie nasáklé olejem nikdy neházejte na hromadu, ale skladujte před jejich konečnou likvidací ve vzduchotěsných kovových nádobách nebo v nádobách s vodou, případně je rozprostřete na dobře větraném místě a nechejte proschnout. V opačném případě může dojít k jejich samovznícení.

DOBA ZASYCHÁNÍ:
Dřevo je nutné nechat zasychat (bez použití přídavných sušidel) několik dní. Špatné odvětrávání, chlad, podklady obsahující tříslovinu (např. dub) a vysoká spotřeba oleje (staré nebo hodně nasákavé dřevo) mohou dobu schnutí významně prodloužit. Olej potřebuje k úplnému vytvrzení cca 1 až 4 týdny. Bez použití sušidla se doba vytvrzení prodlužuje.

SPOTŘEBA:
Spotřeba je ovlivněna především savostí dřeva (měkké dřevo je savější než tvrdé, staré dřevo je savější než čerstvé), ale také jeho relativní vlhkostí a opracováním (broušené dřevo je savější než nebroušené nebo hoblované či frézované). Obecně lze říci, že z 1litru naředěného oleje napustíte 5 až 10 m2.

ČIŠTĚNÍ NÁŘADÍ:
Neprodleně po použití vyčistit vhodným ředidlem. Nejvhodnější je pomerančový olej nebo terpentýn.

ČIŠTĚNÍ DŘEVA:
Povrchy napuštěné konopným olejem je možné při znečištění omývat vlažnou vodou bez chemických přísad. Není vhodné používat horkou vodu, vyhněte se čistícím a odmašťovacím prostředkům.

ŘEDIDLA:
Pomerančový olej technický, Terpentýnový olej balzámový, Terpentýnový olej dřevný, bezaromátový lakový benzín (LB-40, LB-60).

BALENÍ:
HDPE kanystr 10 L

ZÁRUČNÍ DOBA: 12 měsíců

velikost balení (?) 10 lt

images

 Tato česká značka barev je ryze věrná povrchovým úpravám dřeva. V posledních několika letech začala značka BBB barvy svým zákazníkům dodávat materiály pro přírodní ochranu dřeva, především přírodní oleje a vosky.

 Nejnověji pak moderní polymerizované oleje a směsi olejů (vařené oleje), které jsou díky úpravě ve speciálních reaktorech mnohem odolnější a pro úpravu dřeva vhodnější než tradiční, pouze rafinované přírodní oleje.

 BBB barvy velmi úspěšně spolupracují s několika tuzemskými výrobci nátěrových hmot, kteří podle jejich podnětů vytvářejí nové materiály na bázi upravených přírodních olejů a vosků.

Mnohé tyto materiály jsme aplikovali a testovali ve spolupráci se značkou BBB barvy na různých masivních dřevostavbách. Nabízený sortiment obsahuje vyvinuté a odzkoušené oleje, olejové lazury, vodou ředitelné modifikované oleje, modifikované vodou ředitelné lazury s voskem a pod., které posléze tónujeme zákazníkům speciálními mikronizovanými pastami do řady tradičních i módním trendům poplatných barevných odstínů.