Blog

Krásu dřeva zvýrazňují a chrání

Dřevo je živý materiál, který se stále častěji používá nejen ke stavbám horských chat a chalup, ale také ke stavbám rodinných domů. Správně, pravidelně a důkladně ošetřené dřevo stářím získává svůj charakter a udržuje si svoji důstojnost po dlouhý čas.Proč použít oleje a vosky na povrchovou úpravu dřeva

Povrchová úprava pomocí olejů a vosků proniká do dřeva a tím ho chrání a zmírňuje nežádoucí důsledky slunečního záření, vlhkosti a plísní. Olejové nátěry jsou směsí dřevních a rostliných olejů, které zvýrazňují kresbu dřeva. Základem olejových nátěrů jsou přírodní oleje a vosky např. lněný, bodlákový, tungový, včelí vosk atd. Úpravy dřeva pomocí olejů a vosků patří k velmi žádaným formám finální úpravy, které umocní ušlechtilý charakter a krásu dřeva. Oleje nevytvářejí na povrchu lakový film, ale impregnují do hloubky dřeva. Nátěry na bázi přírodních olejů pronikají hluboko do dřeva a zajistí prodyšný povrch s otevřenými póry dřeva. Olejové nátěry jsou mimořádně vydatné, velmi snadno se aplikují a jejich údržba je snadná. Dřevo v exteriéru vlivem povětrnostních vlivů mění svůj tvar, ale díky ošetření olejovým nátěrem nedochází k praskání a odlupování nátěru a proto je možná i částečná renovace bez náročného broušení. Olejové nátěry lze aplikovat stříkáním, ale skoro vždy se zapracovávají ručně štětcem.

Interiér

Pro interiérové nátěry srubových a roubených stěn a stropních trámů je vhodná kombinace přírodních olejů a vosků. Velmi vhodné a často používané jsou světlicové nebo případně lněné oleje s včelím voskem. Veškerá kresba, suky a přirozené nedokonalosti dřeva se bezbarvým přírodním olejem vyrysují do vyššího kontrastu. Takto ošetřený povrch interiérů je prodyšný a otevřený, nátěr nepraská a udržuje v interiéru příjemné klima. Olej pronikne do hloubky dřeva a včelí vosk vytvoří po zaleštění saténový povrch a chrání dřevo zvnějšku. Olej dřevo neuzavře povlakem a proto zůstaneme s původním dřevem v kontaktu. Světlicový olej je nejméně žloutnoucí přírodní olej a proto je vhodný i pro bělený vzhled interiéru. Pokud chceme výrazně zpomalit oxidaci (zažloutnutí) dřeva v interiéru je vhodné právě světlicový olej tónovat bílým pigmentem a tím výrazně prodloužit dobu po kterou nebude povrch vykazovat zežloutnutí. Nátěry přírodních olejů v interiérech se většinou aplikují ve dvou vrstvách.Exteriér

Skladba povrchové úpravy exteriérů srubů a roubenek se často skládá ze dvou až čtyř nátěrů. Velmi důležitá je impregnace dřeva vhodným prostředkem často vodouředitelným na ochranu proti dřevokaznému hmyzu, dřevokazným houbám, plísním a zamodrání. U staveb ze dřevin jako smrk, borovice, jedle je nutné použít tuto impregnaci dřeva. U modřínu nebo cedru je možné tuto impregnaci vynechat. Výsledný olejový nátěr se často skládá ze základního impregnačního oleje, který se často pigmentuje do odstínu dle požadavku zákazníka. Dnešním trendem jsou světlejší přírodní odstíny typu natur, které jsou, ale daleko náchylnější na degradaci povrchu než odstíny tmavšího typu např. ořech. Proto je vhodné do světlejších odstínů přidávat podpůrné UV stabilizátory. Pigmenty, které se používají pro tónování napouštěcích olejů zabraňují oxidaci povrchu dřeva vznikající vlivem ultrafialového záření. Další vrstvou povrchové úpravy exteriéru jsou venkovní oleje nebo vrchní oleje nejčastěji jen jemně zatónované. Někdy se doporučuje aplikovat třetí finální vrstvu oleje, ale to je vhodné jen u novostaveb ze suchého řeziva. Pro sruby a roubenky, které se staví ze dřeva s vlhkostí 20 až 25% je nevhodné a i neúčelné natírat stavbu třetí vrstvou oleje. Je vhodnější jak z hlediska údržby, tak i z hlediska sesychání stavby daleko vhodnější provést třetí nátěr domu v horizontu následujících 12 až 20 měsících od posledního nátěru.Pravidelná údržba exteriérových stěn a konstrukcí

Konstrukční ochrana stavby (např. velké přesahy střechy) v kombinaci s pravidelnými údržbovými nátěry jsou klíčem k udržení dřeva v kondici. Jižní a západní stěny dřevěných staveb jsou mnohdy až pětkrát více zatěžovány povětrnostními vlivy než strana severní. Jelikož se olejové nátěry neodlupují, údržba je snadnější než u syntetických nátěrů. První údržbový interval jižních a západních stěn doporučujeme v rozmezí 1 až 4 let, u severních a východních stěn 3 až 5 let. V následujících letech doporučujeme lokální pravidelnou údržbu. Nejvíce zatěžovaným prvkem roubené stavby jsou velmi často první tři klády nad prahovou kládou, které jsou v exteriérové části zatěžovány srážkovou vodou, sněhem a také odstřikující dešťovou vodou od okolního terénu stavby. Při pravidelné údržbě (minimálně 1 až 2 krát v období 2 let) těchto nejvíce zatěžovaných částí srubu nebo roubenky je postačující očištění povrchu od prachu ručně kartáčem a vodou s detergentem nebo případně tlakovou vodou. Po konzultaci a zhodnecení stavu stavby lze navrhnout průběh údržbového nátěru a zároveň připravit pro tuto údržbu speciální odstín olejového nátěru, který bude korespondovat se stávajícím odstínem stavby.

 

Ochrana dřeva
Ochrana dřevěných staveb

Dřevo je živý materiál, který se stále častěji používá nejen ke stavbám horských chat, ale také ke stavbám rodinných domů. Ochrana dřeva, správně a důkladně ošetřené dřevo stářím získává svůj charakter a udržuje si svoji důstojnost po dlouhý čas.

Dřevěné konstrukce vyžadují ochranu

Nátěry dřevěných ploch je vhodné provést co nejdříve během stavby, protože:

Sluneční světlo rozkládá povrchovou vrstvu dřeva a tím způsobuje zašednutí a zvedání vláken. Také nečistoty snáze ulpí na porézním povrchu. Vlhkost způsobuje bobtnání dřeva a při vyschnutí se znovu smrští. Časté změny vlhkosti vedou k praskání dřeva. Vlhkost také stimuluje mikrobiologický růst. Dřevo napadené namodráním rychle šedne a skvrny pronikají hluboko pod povrch. Plíseň je charakteristická černými body a roste pouze na povrchu dřeva. Plísně ani namodralé skvrny nesnižují pevnost dřeva. Přesto hniloba časem rozkládá dřevo tak, že je nepoužitelné.

Povrchová úprava proniká do dřeva a tím ho chrání a zmírňuje nežádoucí důsledky slunečního záření, vlhkosti a plísní. Povrchová úprava také chrání proti slunci a dává dřevu možnost přizpůsobit barvu okolní krajině. V otevřené krajině je expozice nepříznivých podmínek nadmíru vysoká. Zátěž jižní stěny je až pětkrát vyšší než na severní straně.

Volba odstínu

Výběr odstínu vnějšího pláště domu se může zdát obtížný, máme-li si představit velkou plochu na základě malého vzorku. Vybraný odstín se tak může ve skutečnosti lišit od naší představy.

Odstín vždy vypadá světlejší a jasnější na velké ploše, která je obklopena výraznou barvou okolí, než na malém vzorku nebo ve vzorníku. Odstíny působí různě i vzhledem k pohledové vzdálenosti. Tmavé tóny – bez ohledu na odstín – zapadnou do scenérie lépe při pohledu z dálky. Stavby na otevřených a světlých místech mohou mít světlý tón, ale na kraji temného lesa tmavý odstín vypadá lépe.

Berte také v úvahu denní dobu, počasí a změny prostředí v závislosti na ročním období, jež ovlivňují to, jak odstín vnímáme. Les rozzářený podzimní hrou barev, sněhem v zimě, jarní zelení nebo nespočtem barev léta, vytváří zcela odlišné pozadí pro zvolený odstín.

Ověřte svoji volbu nejprve na volném kusu dřeva shodném s tím, které je použito na stavbě. Finální vzhled vždy závisí na druhu dřeva, jeho pórovitosti, původním zbarvení a počtu nátěrů, které provádíme.

Doporučené postupy a pravidla pro ošetření dřeva v exteriéru

Dřevěné povrchy určené k povrchové úpravě nejprve zbavte prachu a volných nečistot.
Exteriérové stěny dřevěné stavby ošetřete biocidní ochranou dřeva (Deron Plus) nebo BBB napouštěcím olejem co nejdříve ve fázi její konstrukce.
Nevyluhovatelné biocidní impregnace Deron Plus chrání Vaši stavbu proti dřevokazným houbám, hmyzu, zamodrání a plísním.
BBB Napouštěcí impregnační oleje chrání Vaši stavbu proti vlivům vlhkosti a mikrobiologickému růstu.
Před finální úpravou se přesvěčte, že je dřevěný povrch suchý. Vlhkost dřeva by měla být do 20%. U staveb s vyšší vlhkostí doporučujeme s finální úpravou vyčkat několik měsíců, než vlhkost poklesne.
Teplota natíraného povrchu, nátěrové hmoty a vzduchu musí být vyšší než 5°C a relativní vlhkost během aplikace a schnutí pod 80%.Nenatírejte dřevěné povrchy, pokud je riziko deště nebo rosy. Po dešti pokračujte v nátěrech až poté, co je povrch zcela suchý. Nejlepší podmínky pro práci jsou tehdy, když je teplo, sucho a bezvětří, ale oblačno.
Při aplikaci tńovaných napouštěcích a penetračních olejových lazur a UV olejů je třeba věnovat pozornost napojování na ploše. Nenechávejte oleje zavadnout nebo zaschnout, protože pak bude místo napojení vypadat tmavší než zbytek plochy. Vyhněte se tomu tím, že budete postupovat od kraje ke kraji bez přestávky.
Aplikace napouštěcích a penetračních olejových lazur (PLUS penetrační lazura LR-10) je nejlepší a nejúčinější v 1-2 tenkých nátěrech. Vždy aplikujte tenkou vrstvu tak, aby se všechen materiál vstřebal do dřeva.
Voda velmi snadno proniká do dřeva a tím i do celé konstrukce v místě příčného řezu. Abychom co nejlépe předešli takovému pronikání vlhkosti, doporučujeme opakovaně napustit hrany napouštědlem. V individuálních případech doporučujeme příčný řez přetmelit přetíratelným silikon-akrylátem.

Doporučené postupy a pravidla pro ošetření venkovních teras a zábradlí

Důvody a pravidla údržby nátěru:
Pravidelné ošetřování dřevěných teras vhodnými ošetřovacím přípravkem a olejem prodlužuje životnost dřeva, udržuje původní barvu a oddaluje proces šednutí způsobený slunečním UV zářením, který je přirozený pro všechny dřeviny vystaveným venkovním vlivům.
Celkovou životnost povrchové úpravy významně ovlivňuje poloha a charakter výrobku. Počasí se neustále mění a tím dřevu nedává prostor pro jeho regeneraci. Proto tímto dřevo stárne, předčasně se opotřebovává, ztrácí na své kráse. Obecně lze říci, že povětrností nejzatíženější plochy, na kterých se drží srážková voda (vč. sněhu a ledu) a sluneční záření zde dopadá pod nejstrmějším úhlem bude nutno revitalizovat resp. provádět běžnou údržbu min. 1 až 2-krát ročně. Aby dřevo zůstalo dlouhodobě hezké, mělo by být chráněno před nadměrným pohlcováním vlhkosti, před slunečním zářením a mechanickým oděrem. Vlivem povětrnostních vlivů se během sezóny olej z povrchu pomalu odstraní, tím u dřeva může docházet k šednutí a proto potřebuje odpovídající údržbu i dodatečnou úpravu povrchu olejem.
Jak provádět údržbu a dodatečnou úpravu povrchu:
Revitalizované plochy je vhodné nejprve očistit polyamidovým kartáčem, případně omést hrubším smetákem a omýt účinným čistícím prostředkem (Osmo čistící prostředek na dřevěné terasy).Z koncentrátu Osmo čistící prostředek na dřevěné terasy připravte mycí roztok naředěním vodouv poměru 1:25 až 1:1, ředění závisí na stupni znečištění. Již zešedlé dřevo je třeba před úpravou olejem odšedit odšeďovačem (např.BBB odšeďovač a čistič dřeva nebo Osmo odšeďovač), který naneseme na povrch štětcem nebo kartáčem. Přípravek necháme na povrchu působit 15 - 30 minut a následně provedeme očištění polyamidovým kartáčem a důkladné opláchnutí povrchu dostatečným množstvím vody.Poté necháme povrch proschnout minimálně 12 -24 hodin.
Po vyčištění povrchu nanášíme terasový olej (BBB Terasový olej nebo Osmo terasový olej) štětcem. Případné nevsáknuté přebytky olejů musíme zapracovat do dřeva suchým štětcem nebo tyto přebytky setřeme objemnou textilií.

Údržbový interval nátěrů

Potřeba údržbových nátěrů je významně ovlivněna klimatickými podmínkami a technickým řešením stavby. Údržbový interval je ovlivněn i umístěním v terénu, geografickou situací a topografickou orientací. Jižní a západní strany obvykle vyžadují údržbu dříve než ostatní stěny. Povrchy opatřené lazurovacím lakem nebo venkovním olejem obvykle vyžadují údržbu v intervalu 2 - 5 let. Můžete dosáhnout delšího intervalu a životnosti nátěrů, pokud povrchy opatrně omyjete od plísní a odstraníte mrtvá dřevěná vlákna dříve, než dojde k poškození na větší ploše. Údržbový interval u venkovních teras se pohybuje 1 - 2 krát ročně.

Tipy pro nátěry dřeva

Ochrana dřevěných staveb Dřevo je živý materiál, který se stále častěji používá nejen ke stavbám ho...

Oleje a vosky

Krásu dřeva zvýrazňují a chrání Dřevo je živý materiál, který se stále častěji používá nejen ke sta...

Stránka 1 z 1 - 2 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.